Chrapanie i bezdechy

Chrapanie i bezdechy
Chrapanie i bezdechy diagnozujemy przy użyciu poligrafii.
Badanie poligraficzne to badanie diagnostyczne zaburzeń oddychania podczas snu wykonywane w domu pacjenta. Metoda ta pozwala w szybki i prosty sposób sprawdzić, czy cierpisz na obturacyjny bezdech senny (OBS). Możliwość odbycia badania we własnym łóżku, pomaga zredukować stres związany z procedurą diagnostyczną.
Obturacyjny bezdech senny to poważna i niebezpieczna dolegliwość, która prowadzi do zaburzeń snu, a w konsekwencji do niedotlenienia organizmu i uczucia ciągłego zmęczenia w ciągu dnia. Nieleczony może mieć groźne skutki dla zdrowia, a nawet życia chorego.
Typowe objawy nocne bezdechu sennego:
- przerwy w oddychaniu obserwowane przez partnera,
- głośne chrapanie,
- poczucie dławienia i duszenia,
- nadmierna nocna potliwość,
- nagłe wybudzenia, często z uczuciem lęku i dezorientacji,
- problemy z ponownym zaśnięciem,
- częste oddawanie moczu,
- brak wypoczynku podczas snu.
Typowe objawy dzienne bezdechu sennego:
- uczucie niewyspania i zmęczenia,
- poranne bóle głowy,
- duża suchość w ustach po przebudzeniu,
- kłopoty z koncentracją,
- zaburzenia pamięci,
- rozdrażnienie,
- zasypanie podczas rutynowych czynności,
- zaburzenia potencji / spadek libido.
Jeśli na część z powyższych pytań odpowiedziałeś TAK, zdecydowanie powinieneś podjąć kroki w kierunku diagnozy. Na badania zapraszamy również osoby z grup zawodowych, w których konieczne jest wykluczenie bezdechów sennych (np. operatorzy maszyn, kierowcy zawodowi).

W oparciu o stanowisko Polskich Towarzystw Medycznych ( Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem, Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, Polskiego Towarzystwa Medycyny Pracy) zaleca się stosowanie badania poligraficznego w celu diagnozowania bezdechu sennego, chyba, że pacjent cierpi na jedną z poniższych chorób:
- zastoinowa niewydolność serca,
- inne choroby serca (arytmie, bradykardia, migotanie przedsionków),
- choroby neurologiczne ( Stan po udarze mózgu, Stwardnienie rozsiane),
- choroby mięśni.
W przypadku gdy leczysz się z powodu którejś z powyższych chorób, a istnieje ryzyko wystąpienia bezdechu sennego, udaj się do swojego lekarza rodzinnego po skierowanie do ośrodka wykonującego pogłębioną diagnozę, tj. badanie polisomnograficzne.
Pamiętaj – nieleczony bezdech senny może nieść ze sobą niebezpieczne następstwa takie jak m.in.: zawał serca, choroby sercowo-naczyniowe, wysokie ciśnienie krwi, zaburzenia rytmu serca, cukrzycę, a także zwiększa ryzyko udaru mózgu!
Nie zwlekaj z decyzją i umów się na wizytę, Twoje zdrowie jest najcenniejsze!

ul. Partyzantów 1
83-400 Kościerzyna
Pon-Ndz: 10.00-18.00